5/2/2020 0 KOMENTARZE
WÓZKI WIDŁOWE - KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE
Wózek widłowy to specjalistyczny pojazd wyposażony w widły w przedniej części maszyny. Komponent ten pozwala na podniesienie ładunku na palecie i przetransportowanie towaru w inną lokalizację. Urządzenie podlega kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Wykorzystywane jest przede wszystkim w centrach logistycznych, a także w magazynach przy załadunkach i rozładunkach.
CO WARTO WIEDZIEĆ O WÓZKU WIDŁOWYM?
Wózek widłowy jezdniowy podnośnikowy określany jest inaczej mianem wózka z mechanicznym napędem podnoszenia. Jest to urządzenie transportu bliskiego. Pojazdy te wyposażone są w napęd silnikowy. Z tego względu wyróżnia się sprzęt spalinowy, elektryczny i gazowy.
Wózek widłowy tworzy stalowa konstrukcja. Widły maszyny zamontowane są na pionowym maszcie pozwalającym na opuszczanie i podnoszenie ładunku. W przypadku urządzeń charakteryzujących się większym stopniem zaawansowania maszt pozwala na pochylanie towaru. W tylnej części wózka umieszczona jest przeciwwaga.
ZASTOSOWANIA WÓZKÓW WIDŁOWYCH
Odpowiedni rodzaj wózka widłowego wykorzystuje się w zależności od miejsca wykonywania pracy. Wózki spalinowe, ze względu na emisję spalin, użytkowane są na otwartym terenie. Natomiast pojazdy elektryczne są mniejsze od pozostałych urządzeń, dlatego mogą pracować tam, gdzie jest mało miejsca do przemieszczenia się wózka. Wyróżnia się ponadto sprzęt naładowny, który pozwala wyłącznie na transport poziomy. Wykorzystywany jest do przewożenia towarów na wewnętrznym terenie, na przykład hali. Warto wspomnieć także o wózkach bocznych, które charakteryzują się specjalną konstrukcją i specyficznym montażem wideł. Pozwalają na transport artykułów o znacznych gabarytach.
ODPOWIEDZ